شعار بهداشت جهانی(فشار خون را جدی بگیریم)

 
 

 

فشارخون بالا؛

خطرناک، اما قابل پیشگیری

رنگ تلفن اورژانس به صدا در می‌آید. متصدی تلفن، گوشی را بر می‌دارد. صدای مضطرب دختری جوان از آن سوی خط شنیده می‌شود:

- آقا!! اونجا اورژانسه؟؟

- بله .... بفرمایید...

- آقا .... تورو خدا به دادمون برسید... بابام ... بابام داره می‌میره....

- چی شده خانم؟ چه اتفاقی افتاده؟

- نمی‌دونم ...یهو افتاد رو زمین... فقط تورو خدا زودتر ... زودتر بیایید ...

- آدرس لطفاً..........

چند دقیقه بعد، آمبولانس اورژانس وارد کوچه می‌شود. دخترک به سمت در می‌دود و آن را باز می‌کند. لحظاتی بعد دو مرد جوان با یونیفورم اورژانس، که یکی از آنها کیفی در دست دارد، وارد خانه می‌شوند. مردی وسط هال افتاده. 55 تا 60 ساله به نظر می‌رسد. زنی که ظاهراً همسر اوست در کنارش نشسته و لیوانی در دست دارد و در آن قاشقی را می‌چرخاند. با اضطراب تلاش می‌کند تا با قاشق، کمی آب قند در دهان مرد بریزد، اما موفق نمی‌شود. با ورود مأموران اورژانس، سلام می‌کند و خود را به کناری می‌کشد...

پزشک اورژانس، مرد افتاده روی زمین را معاینه می‌کند و پس از چند لحظه، سکوت سنگین خانه را می‌شکند و با ناراحتی می‌گوید: ظاهراً سکته کرده...

و ناگهان بغض دخترک و آن زن، با هم می‌ترکد...

      

                                                     


این ماجرا، نمونه‌ای از ده‌ها اتفاق مشابهی است که همه روزه در گوشه و کنار کشور رخ می‌دهد و طی آن، فردی که به ظاهر نه هیچ بیماری‌ دارد و نه هیچ علامت و نشانه‌ای از آن، به ناگهان دچار سکته قلبی یا مغزی می‌شود. این فرد اگر خوش‌شانس باشد و سکته باعث مرگ او نشود، و اگر خیلی زود به مراکز درمانی منتقل شود، پس از معاینات و آزمایش‌های پزشکی، معلوم می‌شود که سکته او نه تنها بی‌علت نبوده، که ناشی از فشارخون بالا بوده است.

گزارش سال 2012 سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که از هر سه نفر میانسال، یک نفر دارای فشارخون بالا بوده است. این امر موجب شده که نیمی از مرگ‌ها به خاطر سکته‌های قلبی و مغزی باشد. این گزارش همچنین اعلام می‌کند که افزایش قابل توجهی از بیماری‌های قلبی و بیماری‌های مزمن دیگر به خاطر فشارخون بوده است.

علائم فشارخون بالا و عوارض آن:

خانم دکتر طاهره سماوات رئیس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت، فشارخون بالا را یک بیماری مزمن و بسیار موذی و یک قاتل خاموش معرفی می‌کند و مهمترین ویژگی آن را "بدون علامت" بودن آن می‌داند؛ به طوری که ممکن است فردی سال‌ها دچار فشارخون بالا باشد، بدون آنکه خودش از آن اطلاع داشته باشد، و این بسیار خطرناک است.به گفته او، چنین فردی تنها زمانی از بیماری خود مطلع می‌شود که یکی از ارگان‌های حیاتی بدن او مثل مغز، قلب، چشم یا کلیه او درگیر عوارض این بیماری شود و آسیب ببیند.

 

 

چه عواملی باعث ایجاد فشارخون بالا می شوند؟

بنا به گفته متخصصان، عواملی چند می توانند باعث ایجاد این بیماری در بدن شوند. در فشارخون، سن فرد یک فاکتور مهم است. افزایش سن همراه با افزایش فشارخون است. از عوامل دیگر می توان به گرفتگی عروق، چاقی، بی تحرکی، استعمال دخانیات، مصرف غذاهای شور و چرب، مصرف مشروبات الکلی، سوابق خانوادگی در ابتلا به این بیماری و استرس ها اشاره کرد.

عوارض فشارخون بالا در بدن:

افزایش فشارخون در بدن، باعث بروز عوارضی، هم از بُعد فردی و هم از بُعد اجتماعی می‌شود.

الف)عوارض فردی: بیماری فشارخون یکی از عوامل خطر مهم بیماری‌های قلبی عروقی شامل سکته مغزی، سکته قلبی (حمله قلبی)، نارسایی قلب، بیماری کلیه و بیماری‌های عروق محیطی می‌باشد. سالیانه میلیون‌ها نفر از مردم دنیا به علت بیماری‌های مذکور که عامل خطر اصلی آنها افزایش فشارخون است به علت مرگ زودرس جان خود را از دست می‌دهند و عده زیادی از آنها به معلولیت دچار می‌شوند.

ب)عوارض خانوادگی و اجتماعی: زمانی که یک فرد بر اثر افزایش فشارخون دچار سکته مغزی می شود به جز خود او که بیشترین آسیب را متحمل شده، خانواده او نیز دچار آسیب های روحی و روانی، مالی، و اجتماعی می شوند.

از نظر اجتماعی نیز با فوت، و یا معلولیت و ازکارافتادگی یک فرد، یک نیروی کارآمد از گردونه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و یا فرهنگی خارج خواهد شد که برای کشور خسارت‌بار است. از سوی دیگر همه ساله بودجه زیادی صرف درمان اینگونه بیماران و ارائه خدمات بهداشتی- درمانی به آنان می شود .

راه های پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا :

شواهد نشان می‌دهد که با رعایت موارد زیر می توان تا حد زیادی، از ابتلا به فشار خون بالا جلوگیری کرد:

- کم کردن مصرف نمک(کمتر از 5 گرم در روز، یعنی به اندازه یک قاشق چای‌خوری)

- داشتن رژیم غذایی متعادل( اجتناب از غذاهای چرب و شور و مصرف زیاد سبزیجات تازه)

- اجتناب از مصرف دخانیات

- داشتن فعالیت‌های دائمی فیزیکی به خصوص پیاده روی و شنا

- داشتن وزن مناسب و جلوگیری از چاقی شکمی

- کنترل دوره‌ای فشارخون بعد از سن 20سالگی

- اجتناب از مصرف نوشابه های الکلیموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ ٢٥ فروردین ۱۳٩٢ ] [ ۳:٤٦ ‎ق.ظ ] [ م . میرزایی ]
.: Weblog Themes By VatanSkin :.