مهارت های دست ورزی

 تمرین هایی برای تقویت مهارت دست ورزی کودکان

 

اهمیت مهارت دست‌ورزی در چیست؟

در هر کودک با توجه به رشد و افزایش درک، ماه به ماه مهارت‌های مختلفی بروز می‌کند. یکی از این مهارت‌ها دست‌ورزی است که پایه بسیاری دیگر از مهارت‌ها مثل نقاشی‌کشیدن و نوشتن محسوب می‌شود و در واقع شامل به کارگیری عضلات ظریف سر انگشتان است.

از کجا متوجه شویم این مهارت در فرزندمان شکل گرفته یا نه؟

اولین نشانه‌های مهارت‌های دستی از قبل از یک سالگی و زمانی که کودک به سمت مادر دست دراز می‌کند، شروع می‌شود. با بالا رفتن سن، از یک سالگی به بعد، به شکل قاشق گرفتن در دست و قاشق را به سمت دهان بردن جلوه می‌کند. از 2 سالگی به بعد، مهارت‌ها از نظر درکی‌شناختی هم افزایش پیدا می‌کند و کودک می‌تواند با دست جورچین‌های ابتدایی را بسازد یا اشکال را بلند کند و به کمک مادر داخل محل مورد نظر بیندازد. قبل از 3 سالگی، کودک می‌تواند از گواش، آبرنگ و رنگ انگشتی استفاده کند و بعد از آن توانایی دست گرفتن ماژیک و مداد را دارد. کودک در 4 سالگی باید قادر به کشیدن مربع و در 6 سالگی قادر به کشیدن مثلث باشد. از
3 سالگی به بعد کار با قیچی جزو مهارت‌هایی است که در کودکان شکل می‌گیرد
و مهارت کار با چسب و چسباندن قطعات جدا شده از کاغذ هم از مهارت‌هایی است که کودکان در این سن قادر به انجام آن هستند.

 اگر کودکی این مهارت‌ها را نداشته باشد، تمرین‌هایی وجود دارد که به او کمک کند؟

از مهارت‌هایی که به رشد دست‌ورزی کودک کمک می‌کند، استفاده از خمیر است. کودک از 3 سالگی به بعد باید کار با خمیر را آغاز کند. مچاله کردن کاغذ هم از این سن به بعد به افزایش مهارت‌های دستی کودک کمک می‌کند. باید به کودک فرصت داد از 3 سالگی به بعد دکمه‌های لباسش را باز کند و ببندد. هر چه مادر کودک را در این زمینه مستقل‌تر بار بیاورد، بهتر است. در حدود 5/5 تا 6 سالگی، کودک می‌تواند بند کفشش را ببندد. پس در 5 سالگی مادر باید مهارت گره زدن را به کودک آموزش دهد. آموزش این کار را باید از گره بزرگ مثل روسری شروع کرد تا به بند کفش رسید و این کار به صرف وقت، صبر و حوصله نیاز دارد. البته بیشتر این مهارت‌ها در مهد آموزش داده می‌شود اما اگر کودکی به مهد نمی‌رود، باید مادر در خانه با او این مهارت‌ها را کار کند.

برای رفع مشکل  کودکانی که در هماهنگ کردن دست و چشم و برخی در استفاده از عضلات ظریف نوک انگشتان ضعیف هستندچه تمرین‌هایی را توصیه می‌کنید؟

مهارت دوختن و سوزن نخ کردن را باید از 5 سالگی به بعد با کودک کار کرد. این کار برای هماهنگی چشم و دست بسیار مفید است. مهره نخ کردن در سنین پایین‌تر هم به کسب این مهارت کمک می‌کند. جدا کردن حبوبات از مهارت‌هایی است که به دست‌ورزی کودکان کمک می‌کند و در منزل قابل اجراست. مادر باید 2 شیشه آب معدنی کوچک را در اختیار کودک بگذارد و در یک سینی برنج و عدس را مخلوط کند و از کودک بخواهد عدس و برنج را جدا کند و در شیشه مخصوص خود بیندازد. این کار باعث می‌شود انگشتان ظریف دست کودک تقویت شود.

 کودکی که مهارت دست‌ورزی را نیاموخته با چه مشکلاتی روبرو می‌شود؟

کودکی که مهارت‌های دست‌ورزی قوی دارد، در سنین پیش‌دبستانی قادر به مداد گرفتن و آغاز تمرین نوشتن استاما کودکی که این مهارت را نیاموخته در سنین دبستان با نارسانویسی، درشت‌نویسی و بدخطی مواجه می‌شود. برخی والدین می‌گویند کودک علاقه‌ای به نقاشی ندارد در حالی که کودک مهارت‌های دست‌ورزی را به دست نیاورده است. لازم است والدین کنار کودک بنشینند و به نحوه مداد گرفتن او نظاره کنند و با تشویق کودک به مدادگیری مهارت دست‌ورزی را در او افزایش دهند و در عین حال از درمانگران در این زمینه کمک بگیرند.

 

باتشکر از همکار خوبم سرکار خانم طاهری

/ 0 نظر / 45 بازدید